Toiduainete säilitamine

Et toiduained kauem värske ja maitsvana säiliks, tasub järgida mõnd soovitust:

  • Säilitage toiduaineid vastavalt pakendil toodud juhistele (temperatuuri, valguse, niiskus jm tingimustel).
  • Toiduainete kuivatamine üks vanemaid säilitusviise. Juba vanarahvas kuivatas puuvilju, marju, seeni ja ravimtaimi, ületalve säilitamiseks. Kuivatamine on unikaalne protsess, mille käigus säilivad praktiliselt kõik mineraalid, vitamiinid ja teisedki toimeained, mida organism talvisel ajal vajab. Kuna tulemuslik kuivatamine vajas vanasti päris palju teadmisi, siis oli see korralik ettevõtmine. Seda pidi õppima ja seda pidi teadma. Tänapäeval on meil selleks abiks masinad. On nii lihtsamaid dehüdraatoreid kui keerulisemaid ja targemaid seadmeid, mis kuivatavad erinevaid toiduaineid erineva režiimiga ja jälgivad kogu protsessi kulgu päris hoolega. Nii on eksimise võimalus väga väike ja enam ei ole toidukuivatamisel vaja nii palju eelteadmisi omandada kui varem.
  • Kui valmistasid suurema koguse süüa, kui planeerisid, võid ülejäägi sügavkülma panna ja seda hiljem üles soojendada. Toidu külmutamine on üks levinumaid säilitamise viise, mis aeglustab toidu riknemist. Vt täpsemalt alalehelt Toiduainete säilitamine sügavkülmikus.
  • Võimalusel vaakumpakendage toit (ka teraviljatooted, nt kaerahelbed jms kuivained) – see pikendab oluliselt toidu säilivusaega. Vaakumpakendamise käigus imetakse toiduaine pakendist peaaegu, et kogu õhk välja. Selle tulemusena ei ole toiduaines olevatel bakteritel enam piisavalt hapnikku tegutsemiseks ja toiduaine riknemine peatub. Kuigi vaakumpakendamine ei ole levinud viis, on nii tava- kui netipoodides saadaval erinevaid masinaid vaakumpakendamiseks. Samas tuleb meeles pidada, et toiduainete vananemine ei peatu absoluutselt täielikult mitte kunagi ja toit ei säili igavesti. Näiteid vaakumpakendatud toiduainete säilimisest: Värske leib säilib toatemperatuuril (+25-25C) kaks päeva. Vaakum pakendatult säilib leib toatemperatuuril kaheksa päeva. Jahu, kohvi, tee, pähklid, küpsised, makaronid ja riis säilivad toatemperatuuril, kuivalt hoides, kuni 120 päeva. Vaakum pakendatult säilivad kõik nimetatud toiduained 360 päeva. Värske kala säilib külmikus 1-3 päeva. Vaakum pakendatult hoituna, säilib kala külmkapis 4-6 päeva. Toores liha säilib külmikus 2-3 päeva, vaakum pakendatult külmikus 6-9 päeva.
  • Kui sügavkülm on juba marjadest pungil ja nende kõrvale enam rohkem ei mahu, pane üleliigne toit purki ja keera kaas peale. Nii seisab näiteks kodutehtud boršisupp tavakülmas üks kuu kindlasti. Samal meetodil saab säilitada näiteks nii kotlette, kui ka ühepajatoitu. Oluline on, et toit saaks kuumalt puhtasse purki ja see õhukindlalt kaanetatud. Jahtudes tekib purki vaakum, mistõttu ei saa bakterid seal tegutseda.
  • Väldi marjade halvaksminekut. Säilita marju õhuavadega originaalpakendis ning pese läbi alles siis, kui neid tõesti kasutama hakkad. Marjade eluiga saab paari päeva jagu pikendada ka loputades neid äädikavees, kuhu on lisatud kolm osa vett ning üks osa äädikat. Kuivata marjad enne karpi tagasipanemist. Seda nippi ei tasu karta, kuna äädikavesi ei mõjuta marjade maitseomadusi.
  • Juustu säilitamiseks sobib marli. Eemalda kõvalt juustult pakend ning keera see õhukese marlikihi sisse. Õhuringlus aitab juustul värske püsida.
  • Aedviljade säilitamine. Pese ja kuivata aedviljad ning mähi paberkäteräti sisse, mis imab niiskust ning takistab närbumist.
  • Ürtide säilitamine. Ürte võid kohelda sarnaselt lilledega – näiteks basiilikut võib julgelt panna veega täidetud vaasi ning hoida külmkapis. Veel üks nutikas nipp on hakkida ürdid peeneks (uhmriga, saumiksriga või blenderis), lisada natuke oliivõli või vett ning säilitada neid sügavkülmas jääkuubikualuse sees. Vajadusel saad kiirelt võtta ja lisada ürdikuubiku näiteks supile. Ürte võib lisaks ka kuivatada, see vähendab nende massi (vesi aurustub) ja alles jääb tugevamaitseline ürt, mida saab lihtsalt hoiustada kuivas kohas vanades maitseainepurkides.
  • Juurviljade säilitamisele aitab kaasa, kui neid kohe mitte pesta ja hoida paberkotiga jahedas.
  • Lehtköögiviljad ja maitsetaimed piserda veega üle, keera kilekotti ja pane külma. Nii säilivad need värsked ja krõmpsud nädala jagu.
  • Küüslauk ja sibul paberkotti. Nii küüslauk kui sibul säilivad paremini toatemperatuuril ning pimedas. Pane need näiteks õhuavadega paberkoti sisse. Kotti võid hoida nii kapis kui köögilaual, kui see on kaitstud otsese päikesevalguse eest.
  • Puu- ja köögivilju ei ole soovitatav säilitada kilekotis, kuna nii lähevad need kergemini riknema. Allesjäänud puu- ja juurviljad konserveerige või marineerige purkidesse või külmutage, et neist hommikul smuutit teha.
  • Puuviljad juurviljadest eraldi. Õunad, pirnid, ploomid, aprikoosid jm eritavad etüleengaasi, mis kiirendab oluliselt viljade valmimist ja üleküpsemist. Kui sa ei taha, et kurk või kartul kiirelt mädanema läheks, hoia neid puuviljadest eraldi. Eraldi tasub hoiustada ka sibulat ja kartulit, kuna see kombinatsioon kiirendab samuti mõlema toiduaine riknemist.
  • Nipp banaanidele. Banaanid eritavad samuti etüleengaasi – et banaanid ei muutuks nii kiirelt plekiliseks, mähi banaanikimbu otsa ümber toidukile. Nii aeglustad nende üleküpsemist ja säilitad samas värskuse.
  • Tomateid säilitage toatemperatuuril ning mitte otsese päikese käes Külmikusse võite tomatid panna siis, kui on oht et need hakkavad üle küpsema, see aeglustada küpsemisprotsessi.
  • Basiilik sobib suurepäraselt paljudesse roogadesse, kuid valmistab samal ajal ka parajalt peavalu, kuna läheb kiiresti koledaks. Juba pärast paari päeva külmikus muutub ta pruuniks ning närbunuks. Kuid ometi on võimalik seda säilitada nii, et see kestaks kaks nädalat. Sul läheb vaja köögikääre, klaasist või savist purki ning kilekotti (suletav või tavaline väike plastikkott). Lõika basiilikuvartel jooksva vee all otsad ära (nagu seda lillevartel teed), aseta need veeklaasi ning tõmba kilekott lõdvalt ümber  Jäta nii kapile seisma. Nii saab basiilik hingata (ning eraldada etüleenigaasi, mis tavaliselt põhjustab lehtede närbumise ja pruunistumise) hoides samas ürti niiskes keskkonnas. See on nagu minikasvuhoone. Ja lisaks lõhnab köök imeliselt.
  • Basiilikust on hea teha ka pestot, mida määrida kas võileivale, kasutada salatikastmena või lihatäidisena. Basiilikule peab lisama ainult natukene küüslauku, sidrunimahla või veiniäädikat, oliivõli, soola, pipart ja võimalusel ka kõvajuustu nt parmesani. Siinkohal sobivad ideaalselt ärakasutamiseks kõvajuustu otsad (kõige äärmine külg küll mitte, selle võid kastmesse visata kastmele maitse andmiseks), mis kipuvad seisma jääma. Kõik see purustada kas blenderis või uhmris. Pestot hoiustada klaaspurkides ning kõige peale valada pisut õli, et õhk ei pääseks ligi ja hoidis säiliks kauem.
  • Naturaalsed ja ilma säilitusaineteta tortiljad säilivad avatud pakendis kuni kaks päeva. Kui soovid toodet kauem säilitada, pane juba avatud pakend sügavkülma ja kasuta tortiljasid vastavalt vajadusele. Sügavkülmutatud tooted sulavad kiiresti üles, säilitades tekstuuri ja maitse. Selleks, et tortiljad õhu käes ei rikneks ja pehmust ei kaotaks, on soovitatav neid säilitada taaskasutatavas õhukindlas (grip)kotis. Ära unusta tortiljasid külmkappi panna!

Üldised soovitused

Mida üldiselt silmas pidada toidujäätmete tekke vältimiseks ja vähendamiseks? Looge side toiduga – isekasvatatud juur- ja köögivilju ei ole nii...
Read More
Learn More

Ostude kavandamine

Mida meeles pidada ostude kavandamisel? Planeerige oma toiduoste: koostage nädalamenüü ning ostunimekiri. Enne toiduainete ostmist kontrollige, milliseid toiduaineid on teie...
Read More
Learn More

Ostmine

Mida meeles pidada toidupoes käies? Ärge minge tühja kõhuga poodi ja järgige oma ostunimekirja. Spontaansed ostud on need, mille kaudu...
Read More
Learn More

Toiduainete säilitamine

Et toiduained kauem värske ja maitsvana säiliks, tasub järgida mõnd soovitust: Säilitage toiduaineid vastavalt pakendil toodud juhistele (temperatuuri, valguse, niiskus...
Read More
Learn More

Toiduainete säilitamine külmikus

Soovitused toiduainete külmikus säilitamiseks Vaadake üle külmkapi tihendid, õige temperatuur, toiduainete asukoht – see kindlustab toidu võimalikult pikaaegse säilimise. Madalama...
Read More
Learn More

Toiduainete säilitamine sügavkülmikus

Soovitused toiduainete külmutamiseks Kui tegu on suure perega, võib juhtuda, et külmkapi tagumisse nurka ununeb mõni toiduaine ning läheb ajapikku...
Read More
Learn More

Toidu valmistamine/tarbimine

Mida meeles pidada toidu valmistamisel ja tarbimisel tekkivate jäätmete vältimiseks? Tõstke taldrikule pigem vähem kui rohkem, vajadusel saab alati juurde...
Read More
Learn More

Järele jäänud toit ja toiduained

Mida teha järele jäänud toidu ja toiduainetega? Tegite liiga palju süüa? Kutsu sõbrad külla ja jagage! Kasutage ära ülejäägid: valmistage...
Read More
Learn More

Toiduainete taaskasutamine

Kui toitu siiski jääb liiga palju üle või see läheb halvaks Kui toitu on kogemata siiski liiga palju varutud ning...
Read More
Learn More

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...