Uuringud ja statistika näitavad, et koduvälise toitlustamise osakaal Eestis suureneb. Sealjuures külastavad inimesed erinevaid toitlustusasutusi, nt restoranid, pubid/baarid, kohvikud, sööklad/buffeed. Hinnanguliselt tekib toitlustusettevõtetes (restoranid, pubid/baarid, kohvikud, sööklad/buffeed) kokku veidi üle 8000 tonni toidujäätmeid aastas, millest valdav osa moodustab klientide poolt taldrikule jäetud toit ehk toidukadu. Toidujäätmete teke ning ka toidukadu sõltub toitlustusasutuse tüübist.
Erinevat tüüpi toitlustusettevõtted tekitavad hinnanguliselt kokku 8 100 tonni toidujäätmeid aastas, millest toidukao osa on 5 400 tonni.
Peamine toidujäätmete tekkimise põhjus toitlustusettevõtetes on klientide poolt taldrikule jäetud toit (keskmiselt 80% kogu tekkinud toidukaost). Teise põhjusena võib välja tuua liigses koguses valmistatud toidu, mida ei jõuta päeva jooksul ära müüa. Vähemal määral tekib toidukadu toidu valmistamisel ning toiduainete riknemise tõttu.
Toitlustusettevõtetel on oluline roll inimeste toitumisharjumuste kujundamisel sh toidu raiskamise vähendamisel. Järgnevalt on välja toodud soovitused toitlustusettevõtetele toidukao vältimiseks ja vähendamiseks. Soovitused on jagatud vastavalt toidujäätmete tekke põhjustele gruppidesse.