29
Dec

Vaata, mida on viimase aasta jooksul tehtud koolitoidu parandamiseks projektis SchoolFood4Change

Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn), Tallinna linn ja Viimsi vald on koos partneritega 12 Euroopa riigist ühendanud jõud, et muuta Euroopa koolides pakutav koolitoit jätkusuutlikumaks. Projekti tulemusena on koolitoit ühtaegu maitsev ja tervislik, aga ka keskkonda säästev. 

Koolikokkade koolitus Pollenzos Itaalias. Foto: SchoolFood4Change

Tänavuse aasta jooksul on projektipartnerid kaardistanud koolitoidu süsteemid 16 linnas ja regioonis. Analüüs näitas, et koolitoidu põhimõtted ja kvaliteet erinevad oluliselt nii riikides kui regioonides – ühtset Euroopa lähenemist koolitoidule veel ei ole.

Tallinnas toimus novembris 2022 SchoolFood4Change projekti esimene rahvusvaheline üldkogu, kus osalesid 12 riigi eksperdid. Teine üldkogu toimus aasta hiljem Viinis, kus projektipartnerid võtsid kokku senised tulemused ja rääkisid järgmise aasta plaanidest. Regulaarselt toimuvad CityCafe kohtumised ja vebinarid, kus erinevad linnad tutvustavad oma tegevusi ja toitlustushangete süsteeme.

Eestis on projekti tarvis loodud koostöövõrgustik, mis kohtub regulaarselt.

  • Projektis osaleb kümme Tallinna kooli: Tallinna Inglise Kolledž, Tallinna Mahtra Põhikool, Tallinna Südalinna Kool, Ristiku Põhikool, Tallinna Rahumäe Põhikool, Kalamaja Põhikool, Tallinna Tondi Kool, Tallinna Arte Gümnaasium, Tallinna Kunstigümnaasium ja Haabersti Vene Gümnaasium. Projekti käigus on koolides moodustatud töörühmad, koostatud tegevuskavad ning koolide eesmärk on saavutada kogu kooli toidukultuuri pronks-, hõbe- või kuldtase.
  • Tallinna koolide toitlustajatega on toimunud kolm turudialoogi, kus on koos SEI Tallinna ekspertidega arutatud tervislikke ja jätkusuutlikke toitluskriteeriume ning kuidas neid toitlustushangetes rakendada.
  • Septembris toimus koolitoidu ümarlaud Tallinna ja Viimsi koolidele ning toitlustajatele. Loe lisaks SIIT!

Projektipartnerid on käinud õppereisidel nii Eestis kui välismaal.

  • Pilootkoolide õpetajad on saanud kogemusi jagada rahvusvahelisel õppevisiidil Belgias ning tulemas on õppevisiit Slovakkiasse. Loe lisaks SIIT!
  • Külas on käidud Pirita kloostriaias ja neljas Põhja-Tallinna linnaaias.
  • Tallinna linna ja Viimsi valla ametnikud ning koolide esindajad käisid õppevisiidil Lõuna-Eestis. Nad külastasid Tartu, Võru ning Antsla koole ja mahetalu, et tutvuda toitlustushangete korraldamisega ning toiduhariduse koostööprojektidega.

Koolid on saanud projekti toel korraldada õpilastele külastuskäike taludesse, erinevaid loenguid ja harivaid töötube.

Tallinna koolitoitlustajate kokad läbivad projekti toel koolituse. Tallinna Haridusamet teeb koostööd Tallinna Teeninduskooli ja 2023. aasta kutseõpetaja tiitli pälvinud Kristi Tiidoga, kes läbis oktoobris kokkade koolituse Pollenzos Gastronoomia Ülikoolis. Tallinnas korraldatakse koolitus 2024 aastal. Vaata videot koolitusest siit: Gastronoomiateaduste Ülikooli juhitud koolitus Itaalias Pollenzos 

Eestist osales Pollenzos koolikokkade koolitusel kaks kokk-koolitajat. Foto: SchoolFood4Change

Sel aastal on toimunud projektikoolide õpetajatele ja kokkadele toiduhariduse ja ühiskokkamise töötoad.

  • Tallinna Õpetajate Majas toimus meelte kooli käsiraamatu koolitus – see tugines Sapere metoodikale, mis aitab lastel omandada mitmekülgsed ja tervislikud toitumisharjumused mänguliste tegevuste ning vahetu toidukontakti kaudu.
  • Foodstudios valmistati jätkusuutlike retseptide põhjal maitsvaid toite.
  • Tondi Kooli õppeköögis toimus mahetoorainest toitude valmistamise koolitus Mimosa peakoka Juhan Heinsalu juhendamisel (koostöös Mahepõllumajanduse Koostöökoguga).

Alates septembrist 2023 on Tallinna koolide toitlustushangetes 20-50% mahetoidu osakaalu nõue.

SchoolFood4Change projekt on saanud rahastuse @EU_H2020 teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist. Kõik projektiga seotud postitused kajastavad ainult projektipartnerite vaadet.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...