- Jälgige ja mõõtke oma toidujäätmete tekkimise kogust. See on oluline toidujäätmete koguste tekkepõhjuste väljaselgitamiseks ning võimaldab hinnata ka toidujäätmetega seonduvat kulu. Mõõtmist võib teha periooditi, nt kaks korda aastas. Kirjutage üles, kui palju ja mida täpsemalt ära visatakse. Võimalusel koguge mõõtmise perioodil eraldi söödavad ja mittesöödavad toidujäätmed.
- Selgitage välja, milliste toiduainete (nt puu- ja köögiviljade) kasutamise järel tekib kõige enam jäätmeid. Võib-olla oleks mõistlik vähendada nende viljade kasutamist või hoopiski mõelda välja, kuidas köögivilja järele jäänud osa nutikalt ära kasutada (nt teha midagi kõrvitsa seemnetest).
- Harige töötajaid toidujäätmete teemal. Selgitage, miks on oluline toidujäätmeid vähendada ning kuidas seda teha (nt maitsevõid erinevatest järelejäänud ürtidest, kõikvõimalikest järele jäänud jääkidest saab teha pestot).
- Planeeri toidujäätmeid vältivaid tegevusi ja vajadusel koosta töötajatele juhendid.
- Määrake inimene, kes teostab kvaliteedikontrolli, sh toidukadu vältivate juhendite ja reeglite järgmist.
- Oluline on tellida ainult seda, mida vaja. Liigses koguses tellides raisatakse toitu, ruumi, aega ja raha.
- Investeerige kvaliteetsesse köögitehnikasse/kööginõudesse ja -riistadesse, mida köögitoimkond saab roogade valmistamisel kasutada (nt spetsiaalsed noad puu- ja juurviljade koorimiseks, noad kala fileerimiseks ja liha lõikamiseks). See vähendab pika aja jooksul märgatavalt toidujäätmete kogust.
- Toidujäätmed koguge eraldi biojäätmete konteinerisse. Konteineri rentimiseks võtke ühendust oma jäätmevedajaga.
- Pakkuge allesjäänud/ülejäänud toitu odavama hinnaga (nt tund enne sulgemist) või kasutage ResQ äppi, kus saate päevamenüüst alles jäänud toitu pakkuda äpi vahendusel inimestele.
- Toit, mis jääb müümata või kasutamata, kuid mis on söögikõlbulik, tuleks annetada (kirjutades pakendile/saadetisele peale toiduaine nimetus ja kuupäev). Vajadusel sügavkülmutage toit, et see säiliks Toidupanka jõudmiseni.
- Kollektiivi ühtsuse tõstmiseks ning päeva jooksul tekkinud murede/rõõmude jagamiseks on hea mõte korraldada töötajatele ühiseid hommiku-, lõuna- või õhtusööke. Söögikorra pakkumisel kasutada ära järelejäänud toiduained.
Üldised ettepanekud
Jälgige ja mõõtke oma toidujäätmete tekkimise kogust. See on oluline toidujäätmete koguste tekkepõhjuste väljaselgitamiseks ning võimaldab hinnata ka toidujäätmetega seonduvat... Read More
Learn MoreKliendid jätavad toitu taldrikule järgi
Jälgige, mida kliendid kõige enam järgi jätavad ning mugandage vastavalt sellele oma menüüd – vahetage välja komponendid, mida kõige enam... Read More
Learn MoreEt toiduained ei läheks riknema
Roogade planeerimisel ja valmistamisel kasutage võimalikult palju ära tekkinud ülejääke ning allesjäänud toiduaineid (sealjuures jälgige, et kõik asjakohased toiduohutusnõuded oleks... Read More
Learn More