Keskkonnakuu toob ERR-i programmidesse toidu säästmise teemad
Maikuu on Eesti Rahvusringhäälingus traditsiooniliselt keskkonnakuu. Sel kevadel tõstavad ERR-i programmid esile toidu hoidmise ja raiskamise teemad. Läbi maikuu avatakse toidu teemat läbi praktiliste lugude ja teadusuuringute ning käima lükatakse suur kapitoidu retseptide kogumine.
Euroopa Liidus läheb igal aastal hinnanguliselt 88 miljonit tonni toitu raisku, ühe inimese kohta teeb see keskmiselt 173 kg. Eesti on toiduraiskajate nimekirjas neljandal kohal 265 kilogrammiga inimese kohta aastas. Toitu jääb üle tootmises, poodides, maaletootjate ladudes, söögikohtades ja kodudes, kõige rohkem toitu visatakse ära just koduköögis. Kuidas vähendada toidu raiskamist ning milliseid nutikaid lahendusi on toidu hoidmisel, sellele ERR-i programmid keskkonnakuul keskenduvadki.
ETV “Terevisioonis” kutsutakse inimesi üles jagama nutikaid kapitoidu retsepte, milles kasutatakse ära kodus olevaid toiduaineid. Üleskutsega saab liituda ja teiste kasutajate retsepte vaadata keskkonnakuu erilehel err.ee/keskkonnakuu. Keskkonnakuu erilehelt leiab läbi maikuu huvitavat lugemist toidu teemadel.
Retseptide kogumise on välja kuulutanud ka ETV+ hommikuprogramm “Kofe+”, kes kutsub vaatajaid jagama oma nutikaid retsepte ETV+ sotsiaalmeediakanalil.
Toiduteemalise erisaate valmistas ette ETV keskkonnasaade “Osoon”, mida saab järele vaadata ETV kodulehelt: https://etv.err.ee/1608187918/osoon. Saates räägiti, kuidas piirata raiskamist ja tegutseda selliselt, et ülejäänud toit ei jõuaks prügimäele. Teemat lahati jäätmekäitleja, tootja, kaupluse, toidukoha ja Toidupanga esindajatega.
Toidu säästmise teemale keskendus ka ETV+ keskkonnasaade “Öko? Loogiline”, mida saab järele vaadata ETV+ kodulehelt: https://etvpluss.err.ee/1608179398/jeko-logichno
Toiduga seotud teemasid avavad maikuu jooksul teisedki telesaated.
Vikerraadio saatejuhid käsitlevad toidu hoidmise ja raiskamise teemasid “Ökoskoobi” saates ja “Huvitaja” saates.
Raadio 4 on maikuu kavasse lisanud kolm keskkonnateemalist erirubriiki – neist üks, reedene “Utilisotto” on pühendatud just toidule.
Klassikaraadio ühendab maikuus toidu ja muusika ning on keskkonnakuuks pannud kokku ühe erilise muusikavaliku, mis sobib hästi pidulike õhtusöökide, pikkade hommikute või miks mitte ka lõunatamise kõrvale. Playlisti leiab keskkonnakuu erilehelt.
Raadio 2 saatejuhid lisavad toiduteemadele vürtsi maikuu hommikuprogrammis.
Teadusportaali Novaator toimetus peab keskkonnakuu erilehel avalikku võistlust, kus annab aru, millised on igapäevased väljakutsed toidu hoidmisel ja mida keegi on olnud sunnitud ära viskama. Tulemas on ka kalkulaator, kus igaüks saab küsimustele vastates hinnata, kui suur on tema toidu raiskamise mõju keskkonnale.
ETV2 on keskkonnakuuks pannud kokku erilise filmikava, mis täiendab toidu teemasid teiste keskkonna-alaste väljakutsetega. Maikuu jooksul jõuab ekraanile kaheksa dokfilmi, kus avatakse inimese ja looduse koosmõjusid, kliimaprobleeme, liikide hävimist jms. Filmid linastuvad teisipäeviti kell 21.30 ja neljapäeviti kell 20, dokumentaalfilmidele eelnevad üllatava lähenemisega sissejuhatused.
Veebikanal Jupiter.err.ee avab keskkonnakuu puhul erirubriigi, kuhu tulevad sellel nädalal ette vaatamiseks kõik ETV2 ekraanil linastuvad dokumentaalfilmid. Toiduteemalisi vaatamissoovitusi jagab keskkonnakuu raames hinnatud peakokk Peeter Pihel.
ERRi keskkonnakuu “Hoiame toitu” erileht ja retseptid: err.ee/keskkonnakuu