Eesti koolides visatakse iga päev ära suurtes kogustes toitu. Igast koolitoidu portsjonist läheb ligi kümnendik raisku, mis teeb kõikide Eesti koolide peale kokku umbes 1400 tonni ehk 70 autokoormatäit söödavat ja kvaliteetset toitu aastas. Peamiselt läheb koolitoit raisku kahel põhjusel – toitu valmistatakse kas liiga palju või lapsed võtavad taldrikutele enam toitu, kui nad ära jõuavad süüa.
Koolides ja lasteaedades toimuv toitlustamine omab väga olulist rolli laste ja noorte toitumisharjumuste kujunemisel, muuhulgas toidu raiskamise vähendamisel. Seega saavad haridusasutused probleemi leevendamisse süsteemselt panustada näiteks laste teadlikkuse tõstmisesse ja hoiakute kujundamisse.
Valminud on toidujäätmete vältimise ja vähendamise juhendmaterjal koolidele. Seda võib kasutada õppematerjaliks toiduraiskamise vähendamise ja vältimise teemal, kuid samas annab see koolidele ka laiemaid teadmisi sellest, kuidas panustada jätkusuutlikku toitlustussüsteemi.
Juhendmaterjal sisaldab järgmist informatsiooni:
- Ülevaade toidujäätmete tekkimise kohta Eestis – kui palju ja milliseid toidujäätmeid ning millistel põhjustel koolisööklates tekib.
- Juhised koolitoitlustajate ja koolisööklate töötajatele, milles antakse juhtnööre toidujäätmete vältimiseks ja vähendamiseks koolitoitlustamise protsessis eri etappides. Juhised on jagatud järgnevateks alateemadeks:
- üldiseid juhtimisega seotud juhtnööre toidujäätmete vältimiseks ja vähendamiseks
- kuidas vähendada köögis tekkivaid jäätmeid?
- kuidas vähendada taldrikutele jäetava toidu hulka?
- kuidas vältida toiduainete riknemist?
- mida teha, kui toitu on liiga palju valmistatud?
- Juhised õpetajatele, mis sisaldavad juhtnööre, kuidas toidujäätmete teemat integreerida õppetöösse ja kooliellu, et seeläbi tõsta õpilaste teadlikkust teema olulisusest ning õpilaste võimalustest ise toidujäätmete vältimises ja vähendamises kaasa lüüa.
- Juhised õpilastele, mida nemad ise saavad ära teha, et toidujäätmete teket vältida ja vähendada.
- Juhised koolidele, kuidas korraldada hankeid selliselt, et tekiks vähem toidujäätmeid.
- Häid näiteid välisriikide koolidest toidujäätmete vältimise teemal
Juhendmaterjalis toodud nõuandeid saab osaliselt kasutada ka lasteaedades.